wtorek, 15 listopada 2011

Biskup niezłomny

wtorek, 15 listopada 2011
Proces biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka był jednym z okrutniejszych śledztw Urzędu Bezpieczeństwa w ponurych czasach stalinowskich. Człowiek ten został zniszczony fizycznie i psychicznie, a rozmiarom propagandy wymierzonej przeciw niemu uległ w młodości nawet sam Tadeusz Mazowiecki, późniejszy premier III RP. Pomimo, że biskup został zrehabilitowany w 1990 roku, nadal o jego wyreżyserowanym przez ubecję procesie wie niewielu.


Pierwsza połowa lat 50. Narzucona przez Stalina władza na dobre już zorganizowała aparat terroru w państwie polskim,
trwa walka z Kościołem katolickim, który pozostaje głównym punktem oporu wobec komunistów, chcących wpływać na obsadzanie stanowisk w hierarchii kościelnej. To w tamtym okresie prymas Wyszyński wypowiedział słynne słowa "non possumus" (nie możemy). Pokazowy proces biskupa Kaczmarka ma na celu zmianę nastawienia społeczeństwa do Kościoła - skompromitowanie episkopatu i Watykanu, a także stworzenie podstaw do późniejszego uwięzienia prymasa, które nastąpiło 4 dni po ogłoszeniu wyroku kieleckiego biskupa.

Funkcjonariusze UB uprowadzili go
po zmroku, 21 stycznia 1951 roku, nie pozwalając mu nawet pożegnać się z mieszkającą z nim matką. Rozpoczęło się trwające ponad dwa i pół roku śledztwo, w którym postawiono na możliwie najbardziej drastyczne metody. Przez cały ten okres episkopat i społeczeństwo nie wiedziało, gdzie i co robi pojmany duchowny - był on kompletnie odizolowany od świata. O śmierci swej matki (która zmarła na zawał po aresztowaniu syna) dowiedział się po 17 miesiącach. Odcięty od jakichkolwiek kontaktów z zewnątrz, biskup słyszał od prześladowców, że wszyscy się go wyrzekli i "brzydzą się nim jako zdrajcą".

To nie było śledztwo mające na celu
wydobycie od oskarżonego informacji - to było szczegółowo przemyślane i przygotowane znęcanie się nad człowiekiem.

Trwające po 30-40 godzin bez przerwy przesłuchania, oślepianie poprzez świecenie skierowaną prosto w oczy żarówką, brak możliwości korzystania z toalety, bardzo ograniczane posiłki, pozostawianie na noc bez ubrania na mrozie - to praktyki, do jakich uciekało się UB. Udział w śledztwie miał słynny w tamtych czasach płk Różański, znany m.in. także ze śledztw rotmistrza Pileckiego czy generała Fieldorfa "Nila", symbol zła okresu stalinizmu w Polsce.

To jednak nie wszystko - ubecy skorzystali z osiągnięć nauk medycznych, zwłaszcza patofizjologii układu nerwowego. Biskupowi aplikowano zastrzyki wprowadzające go w obłęd i otępienie, wywoływano u niego stan ciągłego napięcia psychicznego, co wykańczało organizm. Duchowny tracił panowanie nad sobą, miewał halucynacje.

Biskup pisał później: cierpiałem głód, wyniszczający tak dalece, iż zachorowałem na szkorbut, utraciłem 19 zębów w więzieniu i doznałem ogólnego rozstroju całego organizmu tak, iż byłem bliski śmierci. [...] Nie byłem zdolny do myślenia. Co chcieli, robili ze mną.

Ostatecznie biskup przyznał się do stawianych mu zarzutów. W wyreżyserowanym, transmitowanym przez radio procesie sądowym, biskup przeczytał przygotowane mu wcześniej przez ubecję zeznania, m. in. o tym, że popierał akcje faszystowskich ugrupowań, dążył do obalenia przemocą ustroju PRL czy prowadził organizację wywiadowczą na rzecz "amerykańskiego imperializmu i Watykanu". Przyznany z urzędu obrońca był de facto drugim oskarżycielem. W końcowej mowie prokuratora można było słyszeć nawet takie absurdy, jak to, że biskup Kaczmarek był "sługą Hitlera". Sąd "w łaskawości swojej" skazał go na 12 lat więzienia.

Słuchający transmisji kardynał Wyszyński pisał: jak mogło dojść do tego, że biskup przyznał się do czynów, których absolutnie nie przeprowadzał, nie mogę pojąć. Społeczeństwo nie dawało wiary w sprawiedliwość tego procesu i być może także dlatego podobny los nie spotkał samego prymasa, wobec którego władza miała takie plany.

Biskup Kaczmarek mówił parę lat później: doprowadzono mnie do takiego stanu wyczerpania, ze uczyniłem silne postanowienie, żeby się tylko Pana Boga nie wyprzeć, przyznałem się bowiem pod naciskiem zeznań świadków nieprawdziwych do takich rzeczy, które nie miały miejsca w moim życiu.


Zaraz po wyroku propaganda medialna kontynuowała znieważanie duchownego. Jak pisałem na początku, przykry epizod w swoim życiorysie zaliczył wówczas Tadeusz Mazowiecki, który dla Wrocławskiego Tygodnika Katolickiego pisał w obszernym komentarzu: postawa polityczna biskupa czy kapłana podlega takiej samej ocenie, jak postawa każdego innego obywatela. Dlatego więc nie tylko bolejemy, ale i odcinamy się od błędnych poglądów ks. bp. Kaczmarka, które doprowadziły go do akcji dywersyjnej wobec Polski Ludowej i kierowały w tej działalności jego postawą.

Biskup spędził w więzieniu 6 lat, po czym - na mocy amnestii z 1956 roku - wyszedł z więzienia, nie
odzyskując jednak wolności. Był internowany w klasztorze w Rywałdzie (tym samym, w którym wcześniej przebywał prymas Wyszyński). Wyszedł z niego dopiero po roku.

Lata tortur i nieludzkiego traktowania nieodwracalnie pozbawiły go zdrowia. Biskup zmarł po ciężkiej chorobie 26 sierpnia 1963 roku.
Pochowano go w katedrze kieleckiej.

Gdy na pogrzebie przeczytano słowa jego testamentu - moim wrogom, którzy niesłusznie przydali mi tyle krzyża i cierpień, mimo wszystko przebaczam, starając się naśladować Chrystusa Miłosiernego, i dziękuję im za daną mi okazję przejścia przez próbę i czyściec na ziemi - w kościele zapanowała przejmująca cisza.


Biskup Kaczmarek był bardzo dobrze wykształcony, przed wojną obronił pracę doktorską na Uniwersytecie w Lille. Po wojnie starał się wspierać duchowo oddziały partyzanckie Żołnierzy Wyklętych, którym wysyłał kapelanów ze swoje
j diecezji.

Aż do 1990 roku, kiedy został rehabilitowany, w oficjalnej propagandzie był traktowany jako zdrajca, np. w 1986 roku w książce (pseudo)historycznej pisano, że apelował do wiernych o gościnne witanie hitlerowców na ziemiach polskich w 1939 roku...

Dopiero w 2007 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Cześć Jego pamięci.

BK

8 komentarze:

Anonimowy pisze...

Jakich wyborów i czego można wymagać od obywateli
którym przy okrągłym stole i Magdalence tzw.elyty
Solidarności przetrąciły ideowy kręgosłup a IIIRP
serwuje jej na przemian jak nie klosa to pancernych.

Anonimowy pisze...

In fact, many of these caterers also provide free consultation and will help you select
the starters, main courses, desserts, and drinks to suit the occasion and your budget.
The events are conducted in such a manner that the clients
can communicate well with their future clients. I also love the fact that over the years we have assisted thousands of
people in achieving some of their dreams in the entertainment industry.
They do not actively advertise the Kids Advantage
program, but word of mouth seems to be working well as the
added means of advertisement. Why did she send me out to that plant after I told
her what my concerns were'. With the never-ending need for their catering services for different functions, businesses that literally cater are now on a widespread scale. This is definitely an affordable piece of luxury that you can add to any occasion or event. Some of them appear to be very cheap, availed in different shapes and sizes. Impulse shopping can be curbed by the use of shopping lists. Now I have copied the following and pasted it from the Congress. Remember, before choosing an event spaces NYC its best to investigate well about the rates and space being offered. In most cases, people hired to cater an event, have the responsibility to provide food such as for weddings, dinner parties, conferences, as well as a number of other events. Isabella should be, in Puck's terms, a "total MILF" and totally doting over Artie.
My mom even sewed my wedding dress so it would fit perfectly.
Guests also have the opportunity to dine at what is known as the largest snow restaurant in the
world and view the Ice Gallery, where the International Ice-Sculpting Competition takes place
every year. Have you attended a wedding where things didn't go accordingly to plan and things progressed in a disconnected fashion. Animation - Have you dreamed of working for Disney, Pixar, or Dreamworks. At Olbrich Gardens, you'll
have your choice of beautiful places to hold a wedding.
If it is not available, tell the parent that the conference is over
and that you will schedule another one where the administration will be present.

It's very important that when you walk into that interviewing room, that the interviewer understands and can clearly see that you are ready for business. Cher would have loved the portable nature of My - Closet; users can add new clothing and build their catalog information by simply taking a picture of each clothing article and adding it to the database. Choose Your Image - To choose an image for your business, think about what you are passionate about. The episodes seem to be more about the stars and their characters than the "Glee" main characters. Listed below are a few of the best 5 star accommodations available in Oman right now. or New York should be the goal, but just make sure you give yourself the very best chance possible to succeed.

Here is my blog post; wesele rzeszów

Anonimowy pisze...

Thanks for sharing your thoughts about shop. Regards

Here is my site: penis pequeno

Anonimowy pisze...

It's an awesome article for all the internet visitors; they will obtain advantage from it I am sure.

Feel free to visit my web page :: tamanho de penis

Anonimowy pisze...

I’m not that much of a internet reader to be honest but
your blogs really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your website to come back down the road. Many thanks

Visit my blog aumentando o penis

Anonimowy pisze...

It's amazing to pay a visit this web site and reading the views of all friends on the topic of this post, while I am also keen of getting familiarity.

my page: metodos para agrandar el pene

Anonimowy pisze...

Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However
I am going through difficulties with your RSS. I don't know the reason why I can't
join it. Is there anyone else getting the same RSS problems?

Anybody who knows the answer can you kindly respond?
Thanx!!

Feel free to visit my weblog ... Author's external home page...

Anonimowy pisze...

Pretty great post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to say that I've really loved browsing your weblog posts. After all I'll be subscribing on your rss feed and I am hoping
you write again soon!

Feel free to visit my web site: http://alargador-de-pene.es/xtrasize.html

Prześlij komentarz

 
◄Design by Pocket Distributed by Deluxe Templates