poniedziałek, 28 lutego 2011

1 marca: Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

poniedziałek, 28 lutego 2011
Sejm przyjął w lutym ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W myśl jej postanowień 1 marca staje się świętem państwowym. Projekt ustawy wniósł – pod wpływem apeli organizacji kombatanckich – Prezydent Lech Kaczyński w ubiegłym roku. Data 1 marca nie jest przypadkowa – jej propozycję wysunął śp. Janusz Kurtyka, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Tego dnia w 1951 roku w stalinowskiej Polsce wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" − ostatniego ogólnopolskiego koordynatora "Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją".

Chciałoby się powiedzieć: nareszcie! Nareszcie ci, o których przez wiele lat mówiono "bandyci", "zwyrodnialcy" czy "współpracownicy Hitlera", zostali w Polsce uczczeni własnym świętem państwowym. W preambule do ustawy czytamy:
w hołdzie 'Żołnierzom Wyklętym' - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Warto więc zwrócić uwagę, że bohaterowie, o których mówi ustawa, to nie tylko żołnierze walczący zbrojnie, ale także ludzie, którzy okazywali im wszelką pomoc, np. ukrywając ich (ryzykując przy tym własnym życiem). To również osoby takie jak sanitariuszka Inka, której losy przytaczałem na blogu pół roku temu.

To, o czym piszę, znakomicie można przekazać w formie multimedialnej. Polecam ten krótki film.Jak pisał Herbert, "nie dajmy zginąć poległym". Zachęcam do wzięcia czynnego udziału w tym dniu - można to zrobić w sposób bardzo prosty, np. informując znajomych o tym święcie, ale także włączyć się w obchody organizowane w całej Polsce. Informacji na ich temat można szukać na stronie IPN bądź na stronach gmin, w których mieszkacie.

Pamięć i cześć tym,
którzy nie upomną się o swoje prawa. Wiernym do końca.
BK

1 komentarze:

Marek Fiksek pisze...

Gratuluję pomysłu na stronę..
Właśnie dzięki Naszym niezłomnym Was znalazłem, dzięki..

Prześlij komentarz

 
◄Design by Pocket Distributed by Deluxe Templates